×
Önerim var
Türkiye Kaynakçası - kaynakca.hacettepe.edu.tr
Ana Sayfa
Kaynakça Nedir?
S.S.S
İletişim
×
Mesajınız başarıyla kaydedilmiştir.
Gönder
Üye Ol
ÜYE GİRİŞİ
Facebook ile giriş
Beni Hatırla
Üye Ol
|
Parolamı Unuttum
Doğrulama e-postası gelmedi
26 Temmuz 05:52
Tolga Ersoy
Tolga Ersoy
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
26 Temmuz 05:52
Tolga Ersoy
Tolga Ersoy
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
26 Temmuz 05:51
Tolga Ersoy
Antikçağ ve Ortaçağ Filolojik Kaynaklarında Avrupa Hunlarının Temsili
adlı eseri ekledi.
26 Temmuz 05:44
Tolga Ersoy
Tolga Ersoy
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
26 Temmuz 05:43
Tolga Ersoy
Tolga Ersoy
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
23 Temmuz 12:44
Arzu Öz
Mete GÖK
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
23 Temmuz 12:44
Arzu Öz
Mete GÖK
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
22 Temmuz 11:23
Onur Ak
XVII.Yüzyılın İlk Yarısında Osmanlı Devleti'nin Eyalet ve Sancak Teşkilatı
adlı eseri beğendi.
22 Temmuz 11:18
Onur Ak
Atatürk ve Sancak-ı Şerif
adlı eseri beğendi.
22 Temmuz 11:16
Onur Ak
XVI. Yüzyıl Anadolu Beylerbeyliği, Sancaklar ve Kadılıklar Üzerine
adlı eseri beğendi.
22 Temmuz 10:56
Onur Ak
Klasik Dönem Osmanlı Taşra İdaresinde Sancak
adlı eseri beğendi.
21 Temmuz 12:30
Onur Ak
Batı anadolu'daki Eşkiyalık Olaylarının Yapısal Bir incelemesi
adlı eseri beğendi.
21 Temmuz 12:29
Onur Ak
Busbeck ve Osmanlı İmparatorluğu
adlı eseri beğendi.
21 Temmuz 12:29
Onur Ak
16. Yüzyılda Foça
adlı eseri beğendi.
21 Temmuz 12:29
Onur Ak
15 ve 16. Yüzyıllarda Seferihisar, Sığacık ve Korsanlık
adlı eseri beğendi.
20 Temmuz 13:36
Randycihanbektaş
Tantra ve Masonlar - Liberal Evanjelik Akım
adlı eseri ekledi.
20 Temmuz 13:36
Hakan Yılmaz
“Sultan Osmân ve Oğlu Orhan’ın Yeni Bulunan Orijinal Şeceresi ve ‘Kuruluş’u Anlatan En Eski Osmanlı Târihi Metni”, Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi, C. LXXII, Sy.: 429 (Ekim 2022), s. 18-37.
adlı eseri ekledi.
20 Temmuz 13:34
Sıddık Yıldız
OSMANLI SEFÂRETNÂMELERİNDE BATI ALGISI (XVIII. Yüzyılın Başından XIX. Yüzyılın İlk Çeyreğine)
adlı eseri ekledi.
20 Temmuz 13:33
Hakan Yılmaz
Hakan YILMAZ
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 13:33
Hakan Yılmaz
Hakan YILMAZ
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 13:33
Ramazan Acun
Hakan Yılmaz
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 13:33
Ramazan Acun
Hakan Yılmaz
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 13:33
Ramazan Acun
Hakan Yılmaz
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 13:32
Ramazan Acun
Hakan Yılmaz
adlı kişinin bilgilerini düzenledi.
20 Temmuz 10:56
Onur Ak
The Socio-Political Effects of the Diffusion of Fire-Arms in the Middle East
adlı eseri beğendi.
18 Temmuz 15:59
Ahmet Şahin
Türk Milliyetçiliğinin Dayandığı Temeller
adlı eseri düzenledi.
18 Temmuz 15:59
Ahmet Şahin
Türk Milliyetçiliğinin Dayandığı Temeller
adlı eseri düzenledi.
18 Temmuz 15:59
Ahmet Şahin
Türk Milliyetçiliğinin Dayandığı Temeller
adlı eseri düzenledi.
18 Temmuz 15:11
Ahmet Şahin
Türk Milliyetçiliğinin Dayandığı Temeller
adlı eseri düzenledi.
18 Temmuz 15:10
Ahmet Şahin
Türk Milliyetçiliğinin Dayandığı Temeller
adlı eseri düzenledi.
Nihat
Nihat
Yasa
Yasa
Paylaş
NİHAT YASA Eğitimci-Yazar
Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak’ta 1956 yılında doğdu. Kurucaşile ilçesi Ömerler mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Kozlu’da bugünkü adıyla TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) o dönemdeki adıyla E.K.İ (Ereğli Kömürleri İşletmesi) Uzun Mehmet Mekanik Atölyesi’nde çalışan
NİHAT YASA Eğitimci-Yazar Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak’ta 1956 yılında doğdu. Kurucaşile ilçesi Ömerler mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Kozlu’da bugünkü adıyla TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) o dönemdeki adıyla E.K.İ (Ereğli Kömürleri İşletmesi) Uzun Mehmet Mekanik Atölyesi’nde çalışan
İstatistikler
Yorumlar
Aldığı Atıflar
Eserleri
Özgeçmiş
Nihat YASA (1956 - )
Eğitimci-Yazar
Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak’ta 1956 yılında doğdu. Kurucaşile ilçesi Ömerler mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Kozlu’da bugünkü adıyla TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) o dönemdeki adıyla E.K.İ (Ereğli Kömürleri İşletmesi) Uzun Mehmet Mekanik Atölyesi’nde çalışan bir işçi çocuğudur.Çocukluğu Kurucaşile ve Zonguldak’ta geçti. Zonguldak Öğretmen Okulu mezunudur. Sonrasında Lisans öğrenimini A.Ü.Sosyal Bilgiler bölümünde yapmıştır.
Millî Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen ve kurum yöneticisi olarak; Kurucaşile, Devrek ve Karadeniz Ereğli, Altındağ ve Çankaya’da görev yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2000 yılında yapılan Görevde Yükselme Sınavları’nda başarılı olarak Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. 2004 yılında Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görev yaparken; dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından 76. madde ile görevden alındı. 2005 yılında yargı kararı gereği görevine geri döndü. 2014 yılında ise; Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Erzurum Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne isteği dışında atanması nedeniyle 2015 yılında emekli oldu.
Görevi süresince; dokuz kez Teşekkür Belgesi, dört kez Takdirname Belgesi, dört kez Başarı Belgesi, bir kez Üstün Başarı Belgesi, iki kez Aylıkla Ödüllendirme Belgesi, bir kez de Ödül Belgesi ile ödüllendirildi. Mesleki olarak birçok kez MEB Hizmetiçi Eğitim Kursları’na katılmıştır.
Bartın İli Yardımlaşma Derneği, Batıkent Kültür Turizm ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ankara Emlakçılar Meslek Odası, Kastamonu İl ve İlçeleri Kültür Turizm ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ÖZDEBİR (Özel Öğretim Kurumları Derneği), KÖK (Karadeniz’in Özelliklerini Koruma Derneği) gibi sivil toplum örgütleri tarafından plaketle taltif edilmiştir. Yaşamını Ankara’da sürdüren yazarımız evli ve iki çocuk babasıdır. Batı Karadeniz bölgesi tarihi ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.
Yayınlanmış Kitapları:
• Tekne Ustaları Diyarı Kurucaşile, Hermes Matbaa, 2017, Ankara.
• Viranşehir Sancağı Mütesellimi Haydutoğlu Mehmet Ağa, Hermes Matbaa, 2018, Ankara.
• Karaelmas Diyarında Unutulan Bir İsim: Miralay Veli Bey, Gece Kitaplığı, 2021, Ankara.
• Osmanlı Arşiv Belgelerinde Zonguldak’ta Maden Kömürü’nün Bulunuşu (1841), Liman Yayınevi, 2022, Ankara
• Kurucaşile, Liman Yayınevi, 2023, Ankara
Yayınlanmış Makaleleri:
• Burnumuzun Dibinde Saklı Tarih: Cromna.
• Madenlere İsmini Verdikten Sonra Unutulan İsim: Miralay Veli Bey.
• Tarihi Belgelerde Miralay Veli Bey.
• II. Mahmut Döneminde İdam Edilen Viranşehir Sancağı Mütesellimi: Haydutoğlu Mehmet Bey.
• Dün Zerzene’ydi Bugün İse Kozcağız.
• Geçmişten Günümüze Kurucaşile’de Ahşap Tekne Yapımcılığı.
• Alemdar’ın Lostromosu Recep Reis Nasıl Kâhya Oldu?
• Uzun Mehmet'i Hacı İsmail Ağa mı Zehirletti?
• Yelkenli Bir Brik: Serağı Bahri.
Nihat YASA (1956 - ) Eğitimci-Yazar Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak’ta 1956 yılında doğdu. Kurucaşile ilçesi Ömerler mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Kozlu’da bugünkü adıyla TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) o dönemdeki adıyla E.K.İ (Ereğli Kömürleri İşletmesi) Uzun Mehmet Mekanik Atölyesi’nde çalışan bir işçi çocuğudur.Çocukluğu Kurucaşile ve Zonguldak’ta geçti. Zonguldak Öğretmen Okulu mezunudur. Sonrasında Lisans öğrenimini A.Ü.Sosyal Bilgiler bölümünde yapmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen ve kurum yöneticisi olarak; Kurucaşile, Devrek ve Karadeniz Ereğli, Altındağ ve Çankaya’da görev yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2000 yılında yapılan Görevde Yükselme Sınavları’nda başarılı olarak Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. 2004 yılında Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görev yaparken; dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından 76. madde ile görevden alındı. 2005 yılında yargı kararı gereği görevine geri döndü. 2014 yılında ise; Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Erzurum Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne isteği dışında atanması nedeniyle 2015 yılında emekli oldu. Görevi süresince; dokuz kez Teşekkür Belgesi, dört kez Takdirname Belgesi, dört kez Başarı Belgesi, bir kez Üstün Başarı Belgesi, iki kez Aylıkla Ödüllendirme Belgesi, bir kez de Ödül Belgesi ile ödüllendirildi. Mesleki olarak birçok kez MEB Hizmetiçi Eğitim Kursları’na katılmıştır. Bartın İli Yardımlaşma Derneği, Batıkent Kültür Turizm ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ankara Emlakçılar Meslek Odası, Kastamonu İl ve İlçeleri Kültür Turizm ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ÖZDEBİR (Özel Öğretim Kurumları Derneği), KÖK (Karadeniz’in Özelliklerini Koruma Derneği) gibi sivil toplum örgütleri tarafından plaketle taltif edilmiştir. Yaşamını Ankara’da sürdüren yazarımız evli ve iki çocuk babasıdır. Batı Karadeniz bölgesi tarihi ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Yayınlanmış Kitapları: • Tekne Ustaları Diyarı Kurucaşile, Hermes Matbaa, 2017, Ankara. • Viranşehir Sancağı Mütesellimi Haydutoğlu Mehmet Ağa, Hermes Matbaa, 2018, Ankara. • Karaelmas Diyarında Unutulan Bir İsim: Miralay Veli Bey, Gece Kitaplığı, 2021, Ankara. • Osmanlı Arşiv Belgelerinde Zonguldak’ta Maden Kömürü’nün Bulunuşu (1841), Liman Yayınevi, 2022, Ankara • Kurucaşile, Liman Yayınevi, 2023, Ankara Yayınlanmış Makaleleri: • Burnumuzun Dibinde Saklı Tarih: Cromna. • Madenlere İsmini Verdikten Sonra Unutulan İsim: Miralay Veli Bey. • Tarihi Belgelerde Miralay Veli Bey. • II. Mahmut Döneminde İdam Edilen Viranşehir Sancağı Mütesellimi: Haydutoğlu Mehmet Bey. • Dün Zerzene’ydi Bugün İse Kozcağız. • Geçmişten Günümüze Kurucaşile’de Ahşap Tekne Yapımcılığı. • Alemdar’ın Lostromosu Recep Reis Nasıl Kâhya Oldu? • Uzun Mehmet'i Hacı İsmail Ağa mı Zehirletti? • Yelkenli Bir Brik: Serağı Bahri.
Web adresi henüz eklenmemiş. Eklemek için düzenle simgesine tıklayınız.
Operatör:
Ramazan Acun
Güncelleyen:
Nihat Yasa
Gönder
Daha fazla yorum getir
Eserler yükleniyor...
Bu yazarın atıf listesi henüz oluşmamıştır. Yazarların atıf listeleri, atıf yapan eserlerin kaynakçaları girildikçe kendiliğinden oluşmaktadır.
×
Değişiklikler